Kurs szkoleniowy dla lokalnych liderów

Współpraca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej ze stowarzyszeniem Semper Avanti zaowocowała udziałem w kolejnym projekcie. Był on skierowany do młodych ludzi, którzy chcieliby pełnić w swoim środowisku rolę lokalnych liderów. W kursie szkoleniowym, który odbył się na początku lipca w Nowym Gierałtowie, wzięło udział 40 osób z kilkunastu gmin Dolnego Śląska. W tej grupie znalazła się pięcioosobowa reprezentacja Jaworzyny Śląskiej.  Aleksandra Antosiak, Natalia Konopelska, Karolina Kozakiewicz, Paulina Powązka i Patryk Kończak uczyli się jak być liderem. Obóz był wypełniony warsztatami. Młodzi uczyli się m.in. komunikacji, rozwiązywania problemów oraz trudnej sztuki autoprezentacji. Nie zabrakło zajęć z psychologiem oraz warsztatów na temat tego jak pozyskać środki finansowe na swoją społeczną działalność. Ciekawym elementem kursu była symulacja parlamentu, gdzie młodzież została podzielona na „ugrupowania partyjne” i razem ze swoim Prezydentem musieli dojść do porozumienia w określonej sprawie. Bardzo istotnym elementem wyjazdu była możliwość integracji młodzieży pochodzącej z różnych gmin. Entuzjazm, z jakim młodzi opowiadają o pobycie, świadczy o tym, że był on bardzo udany. Oto co powiedzieli „nasi” liderzy po powrocie:

Karolina: „Kurs uważam za udany. Duża liczba ciekawych zajęć. Poznałam wiele ciekawych osób. Ten tydzień był wyjątkowy.”

Natalia: „To był mój pierwszy wyjazd z MRM w Jaworzynie Śląskiej. Miałam okazję poznać młodzież z innych gmin Dolnego Śląska. Ten wyjazd zmotywował mnie do dalszego działania.”

Paulina: „W porównaniu z wcześniejszymi wyjazdami było więcej zajęć. Można było się dużo nauczyć. Cieszy mnie to, że cała ekipa z Nowego Gierałtowca bardzo się zintegrowała. Ten wyjazd będę bardzo długo i miło wspominać.”

Ola: „W pierwszy dzień bałam się, że to będzie ciężki tydzień, chciałam wracać do domu. Jednak później okazało się, że pobyt w Nowym Gierałtowie był wspaniałym początkiem wakacji. Po raz pierwszy byłam na obozie, gdzie obok nauki była również zabawa. Dopiero od niedawna działam w Klubie Młodzieżowym i uważam, że jest to fajny pomysł na zagospodarowanie czasu młodych ludzi w Jaworzynie. Mamy okazję przełamać panujący stereotyp dotyczący młodzieży. Gorąco polecam wszystkim!

Patryk: „Uczestniczę w wyjazdach organizowanych przez Semper Avanti od samego początku. Jednak ten obóz oceniam najlepiej. Dużo się nauczyłem i mam nadzieję, że będę mógł wykorzystać tę wiedzę w dalszym działaniu w Młodzieżowej Radzie Miejskiej.”

Po przyjeździe, na spotkaniu  ze swoim opiekunem – Sebastianem Grajaszkiem, młodzież przedstawiła plan działania na najbliższą przyszłość. Chcą zarazić pozostałych swoją inicjatywą dotyczącą zagospodarowania jednego z parków miejskich. Opiekun jest pod wrażeniem ich zapału i bardzo liczy na wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu. Sebastian Grajaszek obiecuje pomoc w przedstawieniu pomysłów „dorosłej” Radzie Miejskiej oraz Burmistrzowi.

Na koniec warto dodać, że reprezentanci Jaworzyny pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Anna Skocz – prezes Semper Avanti – jest zafascynowana zaangażowaniem młodych Jaworzynian. Mówi:  „Ekipa z Jaworzyny była super! Byłam mile zaskoczona ich aktywnością i zapałem. Mam nadzieję, że uda im się zrealizować pomysł z rewitalizacją parku w Jaworzynie.”