Konferencja młodych liderów Dolnego Śląska

Pod koniec wakacji we Wrocławiu odbyła się konferencja pod tytułem „Młodzi liderzy w społecznościach lokalnych”. Nie zabrakło na niej oczywiście przedstawicieli Jaworzyny Śląskiej. Młodzież z Klubu Młodzieżowego i Młodzieżowej Rady Miejskiej stanowiła największa grupę spośród wszystkich uczestników spotkania.

Sama konferencja była sfinansowana ze środków finansowych Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w Działaniu” oraz przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Głównym jej organizatorem było stowarzyszenie Semper Avanti.  Trzy dni spędzone we Wrocławiu były bardzo udane. W środę, w ramach integracji młodzieży z różnych części regionu, odbyły się zajęcia w parku linowym oraz podczas laserowego paintballa. Marek Oracz – jeden z uczestników wyjazdu – powiedział po przyjeździe: „Była zabawa , był bardzo dobry humor , była integracja .  Dla mnie ten wyjazd był najlepszy z wszystkich w jakich miałem zaszczyt uczestniczyć.

Drugi dzień poświęcony był aktywności młodych ludzi w społecznościach lokalnych. Najpierw zajęcia poprowadził Rafał Kubacki, opowiadając o tym jak należy radzić sobie w życiu politycznym i nie tylko. Osoba wielokrotnego medalisty Mistrzostw Świata w judo zauroczyła prawie wszystkich. Każdy z zapartym tchem słuchał jego wykładu.

Następnie przyszedł czas na prezentację osiągnięć MRM i KM w Jaworzynie Śląskiej. Młodzi Jaworzynianie pod kierunkiem swojego opiekuna Sebastiana Grajaszka przygotowali prezentację multimedialną, którą przedstawili pozostałym uczestnikom spotkania. Po wszystkim zebrali ogromne brawa, a duża liczba pytań o naszą działalność pokazała prawdziwe zainteresowanie i uznanie naszej pracy. Dziewczyny, które omawiały naszą działalność, czyli Adriana Jajko, Maja Witkowska oraz Karolina Kozakiewicz były bardzo zdenerwowane swoim wystąpieniem ale poradziły sobie doskonale. Następnie głos zabrał zastępca burmistrza naszej gminy pan Marek Zawisza. Omówił współpracę z młodzieżą ale od strony urzędników. Nie zabrakło podziękowań i komplementów pod adresem młodych ludzi i ich opiekunów. Warto zaznaczyć, że możliwość wystąpienia w trakcie konferencji była dla nas nobilitacją. Żadna inna gmina nie miała możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć. To dla nas duży sukces i bodziec do dalszego działania. Naszym fotografem była Paulina Powązka.

Ostatni dzień poświęcony był idei powołania Sejmiku Młodzieżowego Województwa Dolnośląskiego. Pomysł ten był omawiany z udziałem wielu znakomitych osób. W debacie wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży Agnieszka Muszyńska i pełnomocnik Marszałka ds. młodzieży Łukasz Osiński.

Jednym z najbardziej doświadczonych działaczy rady młodzieżowej z jaworzyny jest Patryk Kończak. Oto jego opinia po spotkaniu: „Kolejny raz miałem okazję wziąć udział w wyjeździe organizowanym przez Semper Avanti. Każdy z nich uczy mnie nowych rzeczy i pozwala zdobyć nowe doświadczenie. Już pierwszego dnia organizatorzy zabrali nas do parku linowego oraz zaprosili do udziału w Laser Tag (Laserowy paintball ). Była to wspaniała okazja aby zintegrować się z innymi uczestnikami. Kolejne dwa dni to był czas konferencji, w czasie których mieliśmy okazję porozmawiać i podebatować z różnymi osobowościami świata polityki na Dolnym Śląsku. Z całego wyjazdu jestem bardzo zadowolony i z niecierpliwością czekam na kolejny.

Dobrym podsumowaniem niech będą słowa Pauliny Powązki: „Konferencja była bardzo interesująca. mogliśmy porozmawiać z różnymi , ciekawymi ludźmi i nauczyć się czegoś nowego. Dowiedzieliśmy się także jak działają młodzieżowe rady z Walii i na Filipinach. Wyjazd ten będę świetnie wspominała do końca życia!

Mam nadzieję, że podobną pozytywną opinię mają wszyscy uczestnicy tego spotkania.