Młodzieżowa Rada Miejska rozpoczyna akcję polegającą na niesieniu pomocy Polakom mieszkającym na Ukrainie.

Na terenie Ukrainy żyje, wg różnych oficjalnych danych,  od 145 tys. do 900 tys. Polaków. Według danych nieoficjalnych jest ich znacznie więcej.

Do roku  1991  na Ukrainie trudno było być Polakiem. Ci, którzy nie kryli się ze swoją narodowością i wiarą,  nie mieli szans na karierę i lepsze jutro. Stulecia prześladowań i zsyłek za przejawy polskości spowodowały, że obecnie po polsku mówi około 10% naszych rodaków.

W roku 1991 Ukraina ogłosiła niepodległość. Od tego czasu Polacy nie muszą ukrywać swojego pochodzenia. Są wolni, mogą głośno mówić to, co myślą. Społeczności lokalne rozpoczęły  aktywną działalność, mającą na celu obronę interesów mniejszości polskiej.

Dziś dzieci mają możliwość uczenia się języka polskiego. Powstają, nieliczne jak do tej pory, szkoły, w których na zajęciach fakultatywnych dzieci polskiego pochodzenie uczą się swojego ojczystego języka.

Najbardziej rozpowszechnione są polskie szkoły sobotnie, do których chodzi coraz więcej polskich dzieci.  Jednak z powodu bardzo złej sytuacji materialnej  wielu rodzin nie stać na zakupienie podstawowych przyborów, które wchodzą w skład  szkolnych wyprawek.

 

 

W większości przypadków są to ludzie bardzo biedni.

Rodzice chcą, by ich dzieci uczyły się języka polskiego.

Pomóżmy im, aby mogli  poczuć się Polakami !!!

Wszystkich, którzy chcą  włączyć się do akcji prosimy o dary.

Potrzebne są zeszyty, kredki, plastelina, bloki rysunkowe,  flamastry, długopisy, ołówki, plecaki, tenisówki i wszelkie artykuły, które powinno mieć dziecko rozpoczynające naukę.

Mile widziane będą również książki dla dzieci.

Nasi Rodacy na Wschodzie potrzebują pomocy.

Zróbmy wszystko, aby tę pomoc otrzymali !!!

W akcji zdecydowali wziąć udział: Radni Rady Miasta, Parafia św. Józefa, Gimnazjum nr1, Szkoła Podstawowa. Mamy nadzieję, że dołączą się do nas inne instytucje i organizacje.

 

Zbiórka odbywać się będzie przy współpracy z wałbrzyską Fundacją „Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie”,  mającą status organizacji pożytku publicznego.

Więcej wiadomości na temat Fundacji i celach jej działalności  można znaleźć na stronie www.podole.org

Szczegółowych informacji udzielają również: Adriana Kotów-Jędras, Anna Ryś i Sebastian Grajaszek.

Akcję zainicjowaną przez Młodzieżową Radę Miejska  honorowym patronatem objął Przewodniczący Rady Miasta w Jaworzynie Śląskiej Pan Artur Nazimek.

One Response to Młodzieżowa Rada Miejska rozpoczyna akcję polegającą na niesieniu pomocy Polakom mieszkającym na Ukrainie.

Dodaj komentarz