Pierwszy etap projektu historycznego za nami

Projekt historyczny „Jaworzyna Śląska – Dawniej i dziś” ma na celu przybliżenie mieszkańcom  historii naszego miasta. Zarówno młodsi, jak i starsi będą mieli okazję przypomnieć sobie miejsca, które zapewne pamiętają z lat młodości. Kluczem do realizacji projektu są zdjęcia otrzymane od osób prywatnych oraz instytucji.

Pierwsza część projektu zakończyła się wystawą zorganizowana przy okazji Dni Jaworzyny. Zebrane i podzielone na grupy zdjęcia umieszczone zostały na dziesięciu tablicach powieszonych na wystawach sklepowych na terenie miasta. Nie od razu powstały tablice. Rozpocząć należało od zebrania materiałów. Spotykaliśmy się z wieloma ludźmi, którzy bardzo życzliwie podeszli do naszego projektu. Zorganizowaliśmy spotkanie z grupą emerytów w siedzibie ich związku przy ulicy Mickiewicza. Wszyscy bardzo chętnie opowiadali o dawnej Jaworzynie. Wykorzystaliśmy do naszego projektu kroniki szkół i parafii. W czasie przeglądania zdjęć wywiązywała się ciekawa dyskusja na temat tego co przedstawia dane zdjęcie i gdzie było zrobione. W wyniku naszych działań udało się zebrać około 1000(!) zdjęć. Należało teraz je podzielić na kategorie tematyczne i wybrać po kilka na tablicę. Niekiedy udawało nam się „rozszyfrować” poszczególne osoby na zdjęciach, ale czasem nie było wiadomo gdzie zdjęcie było zrobione. Niektóre budynki już nie istnieją, a inne wyglądają zupełnie inaczej niż obecnie. Staraliśmy się wybierać zdjęcia, na których było widać zarówno ludzi jak i budynki. Pod każdym zdjęciem znajduje się krótki opis.

Zdjęcia umieszczone zostały w ramach zakupionych ze środków fundacji Banku Zachodniego, która jest sponsorem naszego projektu.

Mamy nadzieję, że wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem i obudzi wspomnienia. Liczymy również na pomoc z Państwa strony. Chcielibyśmy, aby kolejne zdjęcia z Waszych domowych kolekcji znalazły się u nas. Obiecujemy, że każde zdjęcie po skopiowaniu wróci z powrotem  do właściciela, a nam pozwoli powiększyć kolekcję.

Informujemy również, że pozostałe zdjęcia będą sukcesywnie umieszczane wraz z opisami na naszej stronie internetowej www.dawniejidzis.jaworzyna.net . Zapraszamy serdecznie do odwiedzin.

Kolejne etapy projektu zakładają uzupełnianie strony internetowej, zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, wydruk widokówek oraz kalendarza na rok 2012 ze zdjęciami dawnej Jaworzyny.

Dodaj komentarz