Zbiórka darów zakończona

15 lipca zakończyliśmy zbiórkę wyprawek szkolnych dla polskich dzieci żyjących na Ukrainie. Akcję zbierania darów zainicjowała  Młodzieżowa Rada Miejska w odpowiedzi na apel Fundacji Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie z Wałbrzycha.

Na wspaniałomyślność  i wielkie serca   mieszkańców naszej gminy nie trzeba było długo czekać. Do zbierania darów włączyli się: ksiądz proboszcz – Janusz Stokłosa, jaworzyńscy parafianie, Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna. Całość przedsięwzięcia honorowym  patronatem  objął Przewodniczący Rady Miasta – Pan Artur Nazimek.

 

Efekty zbiórki przeszły najśmielsze oczekiwania jej organizatorów.

Zgromadzono:

– 240 długopisów i piór

– 239 zeszytów

– 180 książek dla dzieci

– 150 ołówków

– 70 ekierek

– 68 płyt z filmami edukacyjnymi i religijnymi, bajkami, piosenkami

-50 kaset video z filmami edukacyjnymi i religijnymi, bajkami, lekturami szkolnymi

– 60 kompletów kredek świecowych i ołówkowych

– 60 kompletów flamastrów

– 40 bloków rysunkowych i technicznych

– 28 papierów kolorowych

– 22 komplety farb plakatowych i akwarelowych

– 20 kompletów przyborów geometrycznych

– 14 plastelin

– 10 tornistrów

– 4 ryzy papieru ksero

oraz  tenisówki, wiele gumek, temperówek, cyrkli, zszywaczy, nożyczek, segregatorów, koszulek foliowych, zabawek, gier planszowych, puzzli, klocków.

Zbierane były  również święte obrazki, różańce, medaliki, książki religijne.

Jaworznianie przekazali:

– ok.500 małych obrazków

– 200 książek religijnych: biblii, katechizmów i innych

– 65 różańców

– 25  świętych obrazów większych w ramach

– 40 obrazów mniejszych, figurek, krzyży

– 30 medalików i krzyżyków.

 

Przekazanie zebranych darów miało miejsce 15 lipca  podczas spotkania  z  przybyłym do Jaworzyny Śląskiej Prezesem Fundacji Pomoc Polakom na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie– Panem Bogdanem Morozem. W spotkaniu, zorganizowanym w SOKiBP,  wzięli udział:  Burmistrz  Miasta i Gminy – Pan Grzegorz Grzegorzewicz,  Przewodniczący Rady Miasta – Pan Artur Nazimek, opiekunowie Młodzieżowej Rady Miejskiej i jaworzyńscy nauczyciele: Dagmara Wyłub, Anna Ryś, Sebastian Grajaszek i Wiesław Dybeł oraz przedstawiciele MRM – Małgosia Piórkowska i Bartek Czerwonka.

Pan Bogdan Moroz  przedstawił cele działalności założonej przez siebie Fundacji oraz opowiedział o jej osiągnięciach i planowanych na najbliższą przyszłość zamierzeniach.

 

Skierował  serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zebrania tak wielu darów –  dla darczyńców i organizatorów.  Podkreślił, że tak  dużej ilości  przedmiotów zgromadzonych przez mieszkańców naszej gminy dla rodaków z Ukrainy nie przekazała żadna z  instytucji, do których zwracał się z prośba o wsparcie.

Pan Prezes wyraził również nadzieję na dalszą współpracę  w organizowaniu pomocy dla rodaków z Kresów.

I zapewne, sadząc po wspaniałych efektach zakończonej pierwszej zbiórki, mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej tej pomocy nie odmówią.

One Response to Zbiórka darów zakończona

Dodaj komentarz