Rozmowa z politykiem

W dniu 3 X 2011 przedstawiciele MRM spotkali się z kandydatem na senatora z naszego okręgu, panem Patrykiem Wildem. Tematem rozmowy były oczywiście wybory parlamentarne i rola młodych ludzi w życiu społecznym. Nasz gość przekonywał dlaczego należy uczestniczyć w wyborach i potem bacznie obserwować, co wybrani przez nas politycy robię, jak nas reprezentują.

Patryk Wild okazał się bardzo miłą i otwartą osobą. Po początkowym stresie atmosfera rozmowy była bardzo przyjazna i dość swobodna.

-Czy jako młody chłopak też interesował się Pan polityką.? Jak w ogóle zaczęła się Pańska przygoda z polityką?

Zainteresowanie polityką zaczęło się przypadkiem. Z zawodu jestem architektem. Na studiach zakochałem się w Srebrnej Górze, gdzie kupiłem starą kamienicę. Założyłem ze znajomymi stowarzyszenie, którego celem było wypromowanie tego pięknego miejsca. W między czasie postanowiłem, że stawię czoła Wójtowi, który nie dbał o gminę i wystartuję w wyborach. Wójt został odwołany przez radę, a ja dostałem propozycje przejęcia obowiązków wójta gminy do końca kadencji, po czym wystartowałem w wyborach i zostałem wybrany. Zdobyłem 75% głosów wyborców i już w pierwszej turze zostałem wybrany na Wójta. Tym sposobem rok po studiach zostałem najmłodszym wójtem w Polsce. Starałem się odbudować upadającą gminę po 1,5 kadencji Wójta wystartowałem w wyborach do Sejmiku i zostałem wybrany. Takie były początki mojej przygody z polityką.

-Czy uważa Pan, że młodzi ludzie powinni brać udział w życiu publiczno-politycznym?

Moim zdaniem młodzież jest przyszłością, ponieważ nie mają jeszcze politycznego doświadczenia, nie mają narzuconego poglądu, dopiero go kreują. W ten sposób myśleć bardziej obiektywnie. Uważam, że powinniśmy jak najbardziej zachęcać młodych do działań publicznych, bo to bardzo fajna sprawa. Przykładem takiego działania jest samorząd lokalny. Przewagą młodych ludzi nad tym starszym nieco pokoleniem jest to, że nie są obciążeni komunistycznym myśleniem, które często hamuje obecnych polityków. Atutem młodych jest brak barier, mają czyste myślenie, można powiedzieć, że takie przyszłościowe. Młodzież może być odpowiedzialna za rozwój państwa.

-Jaki jest minimalny wiek, żeby brać aktywny udział w polityce terytorialnej i państwowej?

Wiek minimalny do działania w parlamencie, to zależy od człowieka, każdy wiek jest dobry pod warunkiem, że mamy odpowiednie doświadczenie życiowe. Człowiek człowiekowi nierówny. Są tacy, którzy w wieku 19,20 lat są gotowi do działań politycznych, a są i tacy, którzy w wieku 60 lat nie są na to gotowi (śmiech). Zachęcam młodych do działań publicznych, ponieważ mogą zmienić w jakiś sposób swoją rzeczywistość, jest to bardzo rozwijające.

Dodaj komentarz