Spotkanie…na poważnie

W środę (3 sierpnia) młodzież skupiona przy Młodzieżowej Radzie Miejskiej oraz SOKiBP spotkała się, aby przedyskutować propozycję zmian do obecnego statutu MRM w Jaworzynie Śląskiej.  Temat trudny, jednak trzeba było się nim zająć na poważnie, gdyż już na przełomie października i listopada czekają nas wybory młodych radnych. Do tej pory wybory do MRM odbyły się dwukrotnie. Za każdym razem młodzież wybierała 15-tu  przedstawicieli, którzy „rządzili” przez dwa lata. W wyniku dyskusji ustalono następujące propozycje zmian:

  1. Kadencja trwać będzie 1 rok (do tej pory 2 lata)
  2. Skład rady będzie liczył 7 osób – 3 z gimnazjum i 4 spoza gimnazjum (do tej pory 15 radnych, w tym 5 ze szkół podstawowych i 6 z gimnazjum)
  3. W prezydium MRM będzie tylko jeden wiceprzewodniczący
  4. Zrezygnowano z tworzenia Komisji MRM
  5. Ułatwiono sam proces przeprowadzenia wyborów poprzez wprowadzenie zmian w Ordynacji wyborczej.

Te zmiany należą do najpoważniejszych. Oprócz nich jest kilka drobniejszych poprawek. Teraz całość musi znaleźć się w planie pracy „dorosłej” Rady Miejskiej.  Trzeba mieć nadzieję, że odpowiednia uchwała będzie omawiana już we wrześniu tak, żeby najbliższe wybory mogły się odbyć „po nowemu”.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie zasad i formy działania klubu młodzieżowego. Działając przez ostatni rok doszliśmy do wniosku, że chętnych do pracy i współpracy jest tak dużo, że warto spróbować zjednoczyć młodzież wokół idei. Obecny na spotkaniu dyrektor ośrodka, pan Sylwester Bartczak, opowiadał obecnym jak wyobraża sobie współpracę oraz jakie korzyści można w ten sposób uzyskać.

Dodaj komentarz